Listopad 2013

Škola retuše 1 - technické nedostatky a vady fotek

10. listopadu 2013 v 16:15 | Rainbow |  Tipy a rady
Dnešní díl tipů a rad je určený spíše pro začínající fotografy. Vysvětlíme si, jak jednoduše lze vyretušovat většinu technických vad na fotkách. K tomu, abyste začali retušovat vám postačí obyčejný grafikcký online program pixlr.com/editor. Samozřejmě, že lépe vám poslouží například gimp, ale toto retušování není nic těžkého a proto na to můžete používat v podstatě všecky grafické programy.


1. Nechtěné objekty, nebo osoby v pozadí, dráty, plot, odřeniny na koni a další.

1.1 Retušování klonovacím nástrojem
Nejčastějším "kazičem" fotky je často odřenina na koni, hned padne do očí. Jak ji vyretušujeme? Otevřeme si fotku s odřeným koněm. V menu nástrojů si zvolíme klonovací razítko (v gimpu též "náplast"). Každý program má používání tohoto nástroje jiné, ale nejčastěji funguje tak, že myší najedete na místo co nejblíž odřenině, kde je kůň bezchybný, stisknete Ctrl a kliknete tam, kde je odřenina. Tak to uděláte se všemi odřeninami a fotku uložíme. Hotovo. S rozmazáváním lze používat i pro nápisy na břiše koně (viz druhá fotka).


1.2 Retušování štětcem a kapátkem
Tato metoda se hodí na zamaskování věcí na jednolitém pozadí, nepříklad na vymazání drátů, či plotu z pozadí fotky. Hodí se však i při menších odřeninkách.
Otevřeme si fotku. Vezmeme si kapátko a nabereme si barvu za nežádoucí věcí. Pomocí měkkého štětce začneme věc zamalovávat. Pokud se dostaneme až ke koni, zvolíme si tvrdý malý štětec a opatrně optáhneme okraje koně. Pokračujeme v retušování tak dlouho, dokud jsme věc "nezapatlali". Pokud je barva moc jednotlitá a do fotky nezapadá, vezměte si měkký nástroj na rozmazávání a fotku v oblasti, kde jste zakreslovali štětcem mírně rozmažte. Uložte a máte hotovo.


1.3 Retušování kopírováním
S trochou zkušeností se naučíte vyretušovat například i trubky v pozadí. Třeba tato retuš pro mě byla otázkou cca. sedmi minut. Tady už bohužel klonovací razítko použít nemůžeme, takže si lasem označíme tu část, která se nám právě líbí (jinak řečeno tam, kde nejsou ony trubky), nakopírujeme si ji a vložíme na novou, průhlednou vrstvu. Přesuneme si ji na místo nežádoucí věci a umažeme měkkou gumou okraje. Snížíme si kryvost vrstvy s nakopírovanou částí na asi 50% a malou ostrou gumou vygumujeme všecko, co přesahuje přes koně. Kryvost si vrátíme a vrstvu sloučíme dolů. Pravděpodobně nám ještě kus nežádoucí věci vyčuhuje, takže celý proces opakujeme tolikrát, dokud dáná věc nezmizí. Uložíme a máme hotovo.
Využíváme výhradně na vady v pozadí (nežádoucí objekt, osoba)!

Pochytili jste aspoň něco z tohoto dílu? A co byste si přáli vidět příště? Neváhejte a napište do komentářů! Další díl, již brzy!

Breyer novinky 2014 - druhá část

3. listopadu 2013 v 10:47 | Rainbow |  Vše ze světa breyer a schleich
Dnes jsem pro vás nachystala druhou část novinek od breyera. Můžete se těšit na nádherné clasiky a osobně bych řekla že je to jedna z velmi povedených várek novinek. Klikněte na celý článek a uvidíte!

Breyer novinky 2014

2. listopadu 2013 v 13:03 | Rainbow |  Vše ze světa breyer a schleich
Všichni z vás jistě napjatě čekají, až nám schleich slavnostně představí jaképakto modely nám přichystal. Dnes si ale představíme, část toho, čím nás potěšil breyer. Mnoho sběratelek zajisté ocení do detailu propracované tradi koníky, se kterými se letos nešetřilo. Taky se nemůžete dočkat? Tak klikněte na celý článek a kochejte se!